"Ақмола облысы білім басқармасының  Целиноград ауданы бойынша  білім бөлімі  Қажымұқан ауылының жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі  
Коммунальное государственное учреждение  "Средняя общеобразовательная школа села Кажымукан" отдела образования Целиноградского района  управления образования Акмолинской области

СоцСети

    

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

АШЫҚ САБАҚ "Қазақстанда қолайсыз және қауіпті атмосфералық құбылыстар" Орынбекова Л.К.

05.12.2019

 

Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспардың тараулары:

3. Физикалық география

3.2 Атмосфера

Мектеп: Целиноград ауданы, Қажымұқан ауылы,  №4 НМ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Орынбекова Л.К

Сынып: 9

Қатысқандар: 20

Қатыспағандар:0

Сабақтың тақырыбы

Қазақстанда қолайсыз және қауіпті атмосфералық құбылыстар

 

Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)

9.3.2.4.Қазақстанда атмосфералық қолайсыз және қауіпті құбылыстардың қалыптасуын,  таралу аумақтарын картада көрсетіп, сақтану шараларын ұсынады.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:  атмосфералық қолайсыз және қауіпті құбылыстарды жинақтайдыОқушылардың басым көпшілігі:-қолайсыз және қауіпті құбылыстарды карталардан аумақтарды көрсете отырып, бірігіп жұмыс жасайды;Кейбір оқушылар:Атмосфералық қолайсыз және қауіпті құбылыстардан сақтану жолдарын ұсынады;

Бағалау критерийі

-  Қолайсыз атмосфералық құбылыстарды топтастырады;

- қолайсыз аумақтарды картадан көрсетіп, сақтану жолдарын ұсынады.

Тілдік мақсаттар

 

Оқушылар жасай алады…

Оқылым, жазылым, айтылым, көрсетілім барысында пәндік лексика мен терминологияны пайдаланып, географиялық карталарды оқиды, талдайды, қолайсыз және қауіпті атмосфералық құбылыстарды жіктейді

Пәндік лексика мен терминология

Синоптикалық карта, дауыл, құрғақшылық, тұман

Диалог/ жазба жұмыстары үшін пайдалы сөз тіркестер жиыны (жиындары):

Синоптикалық карталардың ... маңызы зор;

Табиғи құбылыстар ... болып жіктеледі;

Атмосфераның қолайсыз құбылыстары ...  барысында проблемалар туындауы мүмкін; Менің ойымша проблемаларды ... шешуге болады.

Құндылықтарға баулу

 

МЕ 5)Жалпыға бірдей еңбек қоғамы

Пәнаралықбайланыс

7 сынып география «Атамұра» баспасы

Алдыңғы білі

9.3.2.3- Қазақстанның климаттық ресурстарын бағалайды

Жоспар

Сабақтың жоспарлан ған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

 

Дереккөздер, ресурстар

Сабақтың басы

3 минут

 

 

 

 

 

 

 

Оқушыларды жаппай үдеріске тарту. Білімді көкейтесті ету.

Уақыты: 6минут

 

 «Қолшатыр» тренингі

Мақсаты: оқушылардың арасында қалыпты атмосфералық жағдай қалыптастыру

                                                                  Оқушылар «Шартты белгілері» берілген үлестірмелер арқылы топқа бөлінеді.

«Дауыл» «Бұршақ» «Көктайғақ» «Тұман»

 

 

 «Т кестесі» әдісі,  жеке жұмыс

Тапсырма: Оқушылар видеороликтен көргендері мен өздерінің 7 сыныпта алған білімдері бойынша «Т»кестесін толтыру

Дескриптор: қолайсыз және қауіпті атмосфералық құбылыстарды атайды

«Т кестесі» әдісі

                      Дауыл             қалайпайда болады сол

                      Боран              туралы жазады?

                     Көктайғақ т.с.с

 Өзін өзі бағалау:«Табыс ағашы» әдісі

Критерийлер

Дескриптор

-  Қолайсыз атмосфералық құбылыстарды топтастырады

қолайсыз және қауіпті атмосфералық құбылыстарды атайды

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

https://twig-bilim.kz/kz/film/weather-systems

 

 

 

Сабақтыңортасы:

15 минут

Жұмысты ұйымдастыру түрі: топтық жұмыс

Белсенді оқыту тәсілі:«Ойлан – жұптас – бөліс» әдісіҮлестірме бойынша деңгейлік тапсырмалар беріледі.

 Тапсырма:

А: Қазақстандағы қолайсыз құбылыстар жиі болатын аймақтарды кескін картаға жазыңыз.

В: Өздерін тұратын жерде қандай қауіпті атмосфералық құбылыстар барын табыңыз.

 С: Қауіпті атмосфералық құбылыстардың шаруашылыққа тигізетін зияның бөліп көрсeтіңіз.

Саралап оқыту әдісі:  - қиындық деңгейі бойынша  А, В, С; таңдау бойынша – үлестірме қарай тапсырма таңдалады;А, В тапсырманы орындау және таңдау тәсілі бойынша мұғалімнің көмегімен сипаттайды;   С тапсырмасын оқушылар мұғалімнің көмегінсіз, өз беттерімен дәлелдеп  талдайды.

Дескриптор:   -Қазақстан мемлекетінің синоптикалық картасын қарастырып, құбылыстардың түрлерін ажыратады

 Өзін өзі бағалау: «Табыс ағашы» әдісі

 

Критерий

Дескриптор

-қолайсыз аумақтарды картадан көрсетіп талдау

 

-синоптикалық картамeн жұмыс істeй алады

- құбылыстардың түрлерін ажырата алады

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Алматы, «Мектеп» 2019ж 104 б

 

 

Сабақтыңсоңы

 10 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 минут

Жұмыс түрі:Топтық жұмыс

Тапсырмалары: Оқулықтағы қауіпті атмосфералық құбылыстың түрлерін ажыратып, талдаңдар, олардан сақтану жолдарын маңызын бағалаңыздар.

«Дауыл» «Бұршақ» «Көктайғақ» «Тұман» Әр топ өз топтарының аттарына сай ПОПС формуласына салып сақтану жолдарын мысалға келтіреді.

Бағалау критериі: қолайсыз және қауіпті құбылыстардан сақтану жолдарын ұсынады

Белсенді оқыту тәсілі: «Попс  формуласы»

Бірінші сөйлем. «Біздің ойымызша.......»

Екінші сөйлем. «Себебі, біз оны..........деп түсіндіреміз»

Үшінші сөйлем. «Оны біз.......... деген  фактілермен және мысалдармен дәлелдей аламыз»

Соңғы сөйлем. «Осыған байланысты, біз......... .... деген шешімге келдік»

Дескриптор: - қолайсыз атмосферлық құбылыстардан сақтану жолдарын ұсынады

Топты бағалау: «Табыс ағашы» әдісі

Критерий

Дескриптор 

-қолайсыз және қауіпті құбылыстардан сақтану жолдарын ұсынады

 

- қолайсыз атмосферлық құбылыстардан сақтану жолдарын ұсынады

 

 

 Кері байланыс «Рефлексиялық нысана»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Үйге тапсырма: Қазіргі уақытта қауіпті атмосфералық құбылыстардың алдын алу үшін не істеу қажет деп ойлайсын? деген сұраққа хабарлама, презентация дайындау

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сaралaу – Сіз оқушылaрға қандай тәсілмен көмектесeсіз? Сіз бaсқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тaпсырмалар берeсіз? 

Бaғалау – Cіз оқушылардың мaтериалды игeру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырcыз?

Дeнсаулық жәнe қaуiпсіздік техникaсын сaқтау

Оқушылардың деңгейін анықтауда 3 түрлі тапсырма беру арқылы анықтауға болады. Мәселен, А тапсырмасын беріп барлығы орындап, В тапсырмасын оқушылардың шамасы келгенше орындату, С тапсырмасы таңдау бойынша мұғалімнің көмегінсіз орныдалады.

Оқушыларды бағалауда қалыптастырушы  бағалау оқушы өзін- өзі бағалау және топты бағалау және өзгені бағалау ұсынылды. Оқушылар дескрипторға көңіл бөле отырып өздерін және өзгені бағалауды үйренеді. Бағалауды қарай отырып оқушының қаншалықты білім алғаның көруге болады деп ойлаймын.

Топта жұмыс жасағанда, АКТ қолданғанда оқушылардың денсаулығы мен қауіпсіздік техникасын сақтауды еске түсіріп кету.

Сабақ бойынша рефлексия

 

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы және қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.

 

Сабақтың жоспарын жасау барысында ең алдымен оқу бағдарламасында ұсынылған мақсатқа сай оқушыларға қолжетімді сабақ мақсаты құрылды. Соған сәйкестендіріліп бағалау критерийлері мен тапсырмалар берілді. Оқушыларға саралау тапсырмалары беріліп, өздерінің білімдерін шынайы көрсете алды.

Қорытынды бағалау:

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1: «Т» кестесімен жұмыс оқушылар үшін қызықты әрі оңай болды.

 

2: «ПОПС» формуласына салып орта деңгейдегі оқушылар өз білімін көрсете алды.

 

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1: Тапсырмалар дұрыс қойылу керек

 

2:

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиындықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?

 

 

 









 

 

 

 

Просмотров: 1729


Добавить комментарий



Включить данные в подпись

Текст