Күні: |
30.11.2017 жыл | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы |
Шеткері құрылғылар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Мақсаты |
Компьютердің қосымша құрылғылары туралы және қосымша құрылғыларды орнату драйверлері туралы түсінік беру. Оқушылардың компьютерлік сауаттылықтарын дамыту. Құрылғылармен өз бетінше жұмыс жасай алуға бейімдеу. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқыту әдістері |
1.Шаттық шеңбері 2.Миға шабуыл 3. Ойлан, бірік, бөліс 4. Кеңейтілген тапсырмалар 5.Практикалық жұмыс 6.Бағалау | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Түйінді идеялар |
Компьютердің қосымша құрылғыларын пайдалану, драйверлерді орнатып қолдану | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқыту нәтижелері |
Компьютердің қосымша құрылғылары туралы түсінік қалыптасады. Компьютердің негізгі және қосымша құрылғылардың қызметі туралы мағлұмат алып, ақпараттық сауаттылықтары артады. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сілтеме |
8 сынып оқулық, Ғаламтор, интербелсенді тақта, Power Point-та слайдтар, ресурс парақтары. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Көрнекіліктер |
компьютер құрылғылары, суреттер, слайд-таныстырылым, АКТ. Ресурс парақтары, денгейлік сұрақтар. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Дерек көздер |
Ақпараттық коммуникациялық технология(АКТ), Интерактивті тақта, Mic.Word бағдарламасы. Оқулық беттері, ресурс парақтары. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ұйымдастыру кезеңі 2 мин |
Психологиялық тренинг «Шаттық шеңбері» көмегімен оқушылар бір-біріне өздерінің аттарының бас әрпінен басталатын жақсы сөздерді айтады. Оқушылар қима қағаздар арқылы топқа бөлінеді. 1 топ – «Шығару құрылғылары» 2 топ – «Енгізу құрылғылары» 3 топ – «Сақтау құрылғылары»
|
Сабаққа психологиялық жағынан дайындалады. Оқушылар бір – біріне өзінің айтар тілегін, қошеметін, жағымды қылықтарын білдіріп доп лақтырып тілек айтады. Бір-біріне деген жақсы қарым-қатынас орнатады Сабаққа назар аударады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1-кезең: Миға шабуыл «Лездеме сұрақтар». 5мин
|
Миға шабуыл әдісі арқылы топтарға төмендегідей сұрақтар қойылады 1. Дербес компьютер құрамына қандай құрылғылар кіреді? 2. Процессор дегеніміз не? 3. Ақпаратты қабылдау түрлері? 4. Ақпаратты беру түрлері? 5. Компьютердің негізгі бөліктерінен басқа қандай құрылғыларын түрлерін білесіңдер? Олардың ерекшеліктері қандай? Сабақтың тақырыбын ашып, мақсатын анықтап түсіндіру ББҮ кестесін үлестіру
|
Оқушылар топқа бөлінеді. Топта өзара әрекет етеді. Бір-бірімен пікір алмасады. Іштерінен көшбасшы шығарады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
ІІ кезең Топтық жұмыс Негізгі бөлім «Ойлан, бірік, бөліс» 12мин
|
Жаңа тақырып бойынша қысқаша мағлұмат беремін. Әр топ өздері конверттен таңдап алған тақырыптары жайлы постер қорғайды. Бағалау критерийлерін анықтап алу. Топ тапсырмалары:
I «Шығару құрылғылары» тобына – Компьютердің қосымша құрылғылары II «Енгізу құрылғылары» тобына – Компьютердің негізгі құрылғылары III «Сақтау құрылғылары» тобына Компьютердің сақтау құрылғылары Бағалау критерийлері: 1. Тақырып мазмұнының ашылуы 2. Толық, түсінікті жеткізу 3. Көркемделуі 4. Сөздік қоры 5. Рөлде ойнау |
Оқушылар топпен жұмыс істейді. Постер қорғайды Критерий арқылы бағалайды. «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
ІІІ-кезең: Жеке жұмыс (кеңейтілген тапсырма). 7 мин - оқушылар өз тәжірибелері арқылы жаңа білім туралы өзіндік түсінік пен пікір қалыптастыра ды |
Екі топқада бирдей тапсырмалар беріледі. Әр топ тапсырманы орындап, дәлелдеп жазып көрсету керек. Кеңейтілген тапсырма (жеке жұмыс 10 мин) № І тапсырма
Семантикалық картамен жұмыс жасау.
ІІ тапсырма Құрылғылар мен бағдарламаларды атқаратын қызметіне қарай сәйкестендіру
ІІІ тапсырма Құрылғылар мен бағдарламалардың атқаратын қызметін жазыңыз.
|
Сипаттайды Салыстырады Талдайды Ой толғау Ұсынады Дәлелдейді
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
V кезең Бекіту Жұптық жұмыс 10 мин
|
«Практикалық жұмыс» Тақырып бойынша практикалық жұмыс жасауда оқушыларға жұппен жұмыс жасайды. Алдымен екі оқушы берілген мәтінді компьютерге енгізіп, екінші топқа электронды пошта арқылы жіберу. Қабылданған мәтінді баспаға шығарып, қатемен жұмыс жасау, қорғау, бағалау. |
Жұптаса отырып оқушылар берілген тапсырмамен жұмыс жасайды Өзара бағалау | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау 3 мин |
Бағалау қағазы арқылы өзін-өзі бағалау |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Үйге тапсырма 2 мин |
Тақырып бойынша тест тапсырмаларын құрастыру Келесі оқуға арналған тапсырмалар Келесі тақырыпты қарау. |
Күнделікке жазады. Сұрақтар болса сұрайды. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия 4мин |
Оқушылар төмендегідей кестені толтырып, шығу парағын толтырады. ББҮ кестесін толықтыру
|
|